نرم افزار طلا فروشی

معرفی نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس و توضیح امکانات مالی و حسابداری جهت مدیریت طلا و جواهر فروشی ها

معرفی اجمالی نرم افزار طلا فروشی اونس

امروزه یکی از ضرورت های فروشندگان طلا و جواهر در بازارمعاملات طلا، استفاده از نرم افزار های حسابداری طلافروشی حرفه ای است. اهمیت وجود یک برنامه ی حسابداری تخصصی طلا و جواهر از جایی نمود بیشتری پیدا می کند که بدانیم یکی از مهم ترین نیازهای طلافروشان، محاسبه ی دقیق موارد پیچیده ای مانند وزن، عیار، درصد سود و مبلغ اجرت است. طلا فروشان با استفاده از نرم افزار اتوماسیون طلا و جواهر اونس می توانند محاسبه، ثبت و ارزیابی روزانه فاکتورهای خرید و فروش، سود و اجرت، دریافت و پرداخت، تسویه حساب های مالی طلایی/ ریالی، ثبت حساب های بدهکار و بستانکار طلایی/ ریالی را به شیوه ای کارآمد و بدون خطا انجام دهند.
همچنین بکار گیری نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس به استفاده از قابلیت های دقیق و خودکار محاسبه ی بدهکاری/ بستانکاری، تعویض و تقسیط طلا، موجودی طلا به گرم و تعداد، درآمد و هزینه های مالی، سود و زیان، مالیات ها و… منجرخواهد شد. نرم افزار طلا فروشی اونس، با دارا بودن دو بخش پیوسته ی حسابداری و اتوماسیون به صاحبان این مشاغل امکاناتی نظیر دریافت قیمت روزانه طلا و مظنه، قطعی کردن طلای شرطی، تعریف انواع طلای ساخته، جواهر، سنگ، انواع سکه و طلای آب شده و چاپ بارکد را ارائه می دهد.
نرم افزار طلا فروشی اونس به عنوان بهترین و کامل ترین نرم افزار طلا و جواهر موجود در بازار، به شیوه ای مقرون به صرفه و با بهره وری بالا به طلا فروشان امکان می دهد تا از توانمندی های قدرتمند و به روز حسابداری آن بهره مند شوند.

نرم افزار طلا و جواهراونس دارای دو قسمت اتوماسیون طلافروشی و حسابداری ویژه طلا فروشی است. این بخش ها امکاناتی نظیر تعیین قیمت روز طلا ، تعریف انواع طلای ساخته، جواهر، سنگ، سکه و طلای آب شده را ارائه می دهد. همچنین معرفی انواع اشخاص مشتری، بنکدار و همکار، تعویض طلای مستعمل، تسویه حساب های طلایی / ریالی و تبدیل به یکدیگر در این نرم افزار طراحی شده است. محاسبه اجرت و سود درصدی/ ریالی، چاپ بارکد ویژه طلا و جواهر ، ماشین حساب و … نیز از امکانات نرم افزار طلای  اونس است.

در حسابداری تخصصی، امکاناتی چون ثبت موجودی اول دوره، سند افتتاحیه، سرمایه اولیه طلایی و ریالی شرکاء، بدهکار/ بستانکاری طلایی / ریالی و… وجود دارد. ویژگی های برشمرده در سطور بالا، اونس را بدل به بهترین و کامل ترین نرم افزار طلا در بازار ایران می کند. نکته مهم این که، نسخه رایگان آموزشی نرم افزار طلافروشی اونس از سایت شرکت پژواک کامپیوتر قابل دریافت است.
در ادامه به شرح ویژگی های ممتاز نرم افزار اونس می پردازیم:

نرم افزار طلافروشی اونس

بدهکار و بستانکار طلایی / ریالی در  نرم افزار اونس

یکی از مهمترین نیازهای طلا فروشان، داشتن سازوکار مناسب برای ثبت حسابهای بدهکار و یا بستانکار طلایی / ریالی به همکاران و بنکداران است؛ پس بدهکار و بستانکار طلایی به معنای جابجایی طلا به جای پول نقد است که از آن به عنوان یک شیوه پرداخت، استفاده می‌شود.
به جز این، با ثبت تراکنش‌ های بدهکار و بستانکار طلایی/ ریالی، می‌توان گزارش‌ هایی را ایجاد کرد تا طلا فروشان مغایرت های مالی خود را ردیابی کنند. همچنین، در صورتی که شما مقدار طلايي را بدهکار يا بستانکار باشيد و نتوانيد معادل آن طلا دريافت/ پرداخت کنيد، مطابق اصطلاحي که در بين طلا فروشان وجود دارد یعنی پولي کردن، شما می توانید معادل ارزش طلا، پول دريافت / پرداخت کنيد. 

جزئیات جواهر نرم افزار طلافروشی
جزئیات جواهر نرم افزار طلافروشی

چنان که ثبت قطعی کردن طلای شرطی نیز در حساب بدهکار/ بستانکار طلایی همکار در نرم افزار حسابداری اونس می‌تواند به کاهش خطاهای انسانی کمک کند. با تهیه گزارشات خودکار و استفاده از ابزارهای دقیق مالی در تسویه حساب های طلایی نرم‌ افزار اونس، خطاهای محاسباتی کاهش می یابد. بنابراین، مزیت اصلی بدهکار و بستانکار طلایی/ ریالی، رفع نیاز به ثبت دستی محاسبات و ردیابی مبالغی ست که باید پرداخت/ دریافت شوند.

دریافت قیمت آنلاین طلا در نرم افزار اونس

امروزه، با توجه به روند رو به رشد تکنولوژی، اکثر مشاغل به سمت اتوماسیون و راحتی در ارائه خدمات حرکت می‌کنند؛ از این رو، طلا فروشی‌ها نیز نیازمند استفاده از اتوماسیون در خرید و فروش طلا برای مدیریت کسب وکار خود هستند. دریافت آنلاین قیمت لحظه ای طلا توسط نرم‌ افزار طلا و جواهر اونس قابلیتی مهم و کاربردی است؛ زیرا طلا فروشان را از قیمت طلا در هر لحظه و بدون نیاز به جستجوی دستی، مطلع می کند؛ چنان که قیمت روز طلا را نیز به صورت آنلاین و در هر زمانی بر اساس عیار، اعلام می‌کند.
پس، استفاده از از آخرین قیمت‌های مربوط به خرید و فروش طلا در بازارهای مختلف، برای کسب‌وکار فروش طلا و جواهرات بسیار مفید است. اطلاع آنلاین از مظنه بازار، کمک می کند طلا فروشان بهترین شیوه تعیین قیمت را برای خرید و فروش داشته باشند. به جز این، کاربران از طریق نرم‌ افزار طلای اونس در مدیریت بهتر محاسبات مالی و کاهش خطاهای خرید و فروش موفق‌تر هستند.

قطعی کردن طلای شرطی در  نرم افزار طلا فروشی اونس

طلای شرطی به طلایی گفته می شود که از همکار به شرط عیار معین دریافت می گردد. طلا فروشان می توانند با دریافت طلای شرطی در نرم افزار اونس از همکار و بنکدار، طلایی را دریافت کنند که عیار آن مشخص نیست. از این رو، مشاهده طلاهای شرطی دریافت شده، شامل مراحلی چون، انتخاب نام همکار و تعیین نوع طلاها است؛ در حالی که با انواع طلای قطعی نشده/ قطعی شده قابل تفکیک است.
بنابراین، طلاهای قطعی نشده، به شرط از همکار دریافت شده و بایستی پس از ری گیری و تشخیص عیار ، قطعی شود؛ طلاهای قطعی شده نیز عملیات قطعی کردن بر روی آنها اعمال شده و مابه التفاوت آنها در حساب بدهکاری / بستانکاری طلایی شخص درج گردیده است.
به عنوان مثال، با ثبت دریافت طلای شرطی از همکار، نرم افزار اونس شما را به میزان طلای دریافتی به شخص همکار/ بنکدار، بدهکار می نماید؛ سپس، بعد از ارسال به آزمایشگاه ری گیری و خلوص گیری، به میزان عیار واقعی شما می توانید گرم واقعی طلای دریافتی را ثبت نهایی کنید.

جزئیات جواهر در   نرم افزار اونس

با توجه به حساسیت های موجود در صنف طلا و جواهر ثبت جزئیات کامل خرید و فروش الزامی است؛ از این رو، نرم افزار طلا فروشی اونس امکان ثبت کامل شناسنامه جواهر را در اختیار طلا فروشان قرار می دهد. این امکان، در زیر گروه تعریف جواهر وجود دارد؛ پس، بعد از ثبت نام جواهر ، می توان میزان طلای به کار رفته و نوع سنگ ها مانند یاقوت، برلیان، زمرد و … را انتخاب نمود ؛ سپس در قسمت اطلاعات مالی و کنترل انبار، فی قیمت خرید و فروش جواهر مورد نظر را وارد کرد.
همچنین انتخاب جزئیات کامل جواهر شامل نوع برش آن مانند برش کاشن، رادیانت، مثلثی … ، و ثبت عرض، طول ، عمق جواهر و درجه خلوص آن نیز وجود دارد. در قسمت روش محاسبه قیمت جواهر می توان از دو روش تعدادی و وزنی استفاده کرد؛ اگرچه، در صورتی محاسبه بر اساس تعداد باشد، وزن جواهر، در قیمت نهایی فاکتور و هنگام تعریف جواهر، تاثیری ندارد.
در نهایت، ثبت جزئیات و شناسه جواهر ، از مهم‌ترین مراحل درعملیات مدیریت مالی طلا فروشی ‌هاست. با ثبت اطلاعات دقیق و شناسه هر جواهر، می‌توان تعیین مشخصات، وزن، عیار و قیمت آن‌ها را انجام داد. نکته این که، اطلاعات در نرم افزار طلا فروشی‌ انس ثبت شده و صاحبان مشاغل می‌توانند به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

نرم افزار طلافروشی و جواهر
نرم افزار طلافروشی و جواهر

چاپ بارکد ویژه طلا   فروشی در  نرم افزار طلافروشی اونس

بارکد یکی از ابزارهایی است که به فروشگاه‌ها کمک می‌کند تا مدیریت موجودی کالاهای خود را بهبود بخشند. چرا که این تکنولوژی به طور قابل توجهی فرآیند شناسایی، تعقیب و ردیابی کالاها را ساده‌تر می کند.
به عبارت دیگر، چاپ بارکد ویژه در طلا فروشی ها، صرفه‌جویی در زمان و افزایش دقت در محاسبه وزن دقیق محصولات است؛ همچنان که حصول اطمینان از انتخاب درست و دقیق قطعه طلای مورد معامله را تضمین می کند. در واقع چاپ بارکد ویژه برای هر قطعه طلا، روشی موثر برای مدیریت و فروش بهتر محصولات در طلا فروشی‌هاست. از این رو، هر قطعه طلا می‌تواند یک شناسه یکتا به شکل بارکد دریافت کند. به طوری که، این بارکدها می‌توانند شامل اطلاعات وزن طلا، تعداد سنگ، وزن و ارزش ریالی سنگ/ نقره/ چرم، عیارطلا و … باشند.
در نتیجه، نرم افزار طلا فروشی اونس به عنوان بهترین نرم افزار طلا، دو نوع بارکد را برای ایجاد شناسه طراحی کرده است. انتخاب نوع اول، در صورتی ست که قصد ثبت جزئیات سنگ های جواهر در قطعه طلای مورد نظر را نداشته باشید؛ وگرنه برای ثبت جزئیات سنگ، نوع دوم را می بایست انتخاب کنید. با وجود این روش، مشتریان اطلاعات کاملی درباره هر قطعه طلا دریافت می کنند و تصمیم خرید بهتری می گیرند. بنابراین چاپ بارکد باعث سرعت و دقت بیشتر در مدیریت موجودی محصولات و بهبود عملکرد و سودآوری طلا فروشی‌ها می‌شود.

فروش اقساطی و دفترچه اقساط در  نرم افزار اونس

از مفیدترین قابلیتهای نرم افزار طلاو جواهر اونس، امکان تسویه فاکتور به صورت اقساطی است. به طوری که، شما می توانید کل فاکتور یا بخشی از آن را به صورت اقساط، تسویه کنید؛ همچنین برای مدت بازپرداخت، بهره اقساط تعیین کنید؛ در حالی که، امکان تعیین جریمه دیرکرد روزانه برای اقساط وجود دارد که به صورت خودکار به مانده بدهی اشخاص اضافه می شود.
علاوه بر این، محاسبه ديركرد روزانه، فاصله سررسيد اقساط، رند كردن قيمت ها، چاپ دفترچه ، پرداخت بخشي یا بیشتر از مبلغ قسط وجود دارد. همان طور که گزارشاتي از قبيل سررسيد اقساط وگزارش دفترچه هاي اقساط نيز قابل مشاهده هستند؛ همچنان می توانید اطلاعات دفترچه قسط و نحوه قسط بندي را دربخش های شماره دفترچه ، تعيين جريمه و مبلغ ، تعداد و مدت هر قسط تعیین کنید؛ در نهایت، نرخ بهره نیز به صورت ثابت، تعداد اقساط، فرمول بانکی یا دستی قابل تنظیم کنید.
تعیین بازه پرداخت، بهره اقساط و جریمه دیرکرد در نرم افزار اونس، تضمین بیشتری برای تعهد مشتریان نسبت به پرداخت اقساط ایجاد می کند؛ چنان که سبب ارائه خدمات مناسب به مشتریانی که امکان پرداخت یکجا قیمت طلا را ندارند نیز می شود. در انتها باید اشاره کردکه، فروش اقساط می تواند افزایش فروش و درآمد طلا فروشی را تسهیل کند؛ مضاف بر این که، درنرم‌ افزار طلا فروشی اونس محاسبات اقساط و پرداخت‌ها به‌صورت خودکار و بدون نیاز به تهیه دستی دفترچه اقساط است.

امکانات تخصصی  نرم افزار اونس

نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس ویژه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر، با قابلیتهای تخصصی و کاملا منطبق بر اصول حرفه ای این شغل، توسط برنامه نویسان شرکت مهندسی کامپیوتر پژواک به عنوان کامل ترین نرم افزار حسابداری طلافروشی، طراحی و تولید شده است.
تمامی نیاز های تخصصی طلا فروشان از جمله، معرفی طلای ساخته، قیمت روزانه، آب کردن طلا، تعریف گروه و زیرگروه، تسویه حساب طلایی اشخاص، افزایش/کاهش سرمایه، گزارش مغایرت روزانه خرید و فروش و معامله طلا ( فاکتور خرید/ فروش) بر اساس آخرین شیوه های رایج و مرسوم مبادلات طلا در بازار، در نرم افزار طلا فروشی اونس گنجانده شده تا کاربران بتوانند بیشترین و بهترین خدمات حسابداری را از نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس دریافت کنند.
شرکت پژواک کامپیوتر ضمن ایجاد سامانه فروش آنلاین نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس، این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد تا با دانلود رایگان نسخه آزمایشی نرم افزار اونس با شیوه کار این نرم افزار آشنا شوند.

معامله طلا  (فاکتور خرید/فروش)

فاکتور خرید و فروش به عنوان مهم ترین و اصلی ترین بخش  معاملات طلا، در نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس ساده وکاربردی تعریف شده است. طراحی نرم افزار اونس  به صورت گراف به کاربر امکان می دهد در عملیات نهایی کردن خرید و فروش هر اطلاعاتی که لازم داشته باشد را در لحظه ثبت کند؛ اطلاعاتی اعم از معرفی کالا، شخص(مشتری/ همکار/ بنکدار)، بانک، حساب بانکی و…
مراحل ثبت فاکتور  شامل انتخاب طلا، جزييات فاکتور، آيتم هاي فاکتور، دريافت/ پرداخت و محاسبات فاکتور علاوه بر افزایش محسوس سرعت و دقت، امکان خطاهای انسانی را به کمترین ضریب ممکن می رساند.
در بخش جزییات فاکتور، شماره فاکتور و تاریخ تنظیم به صورت اتوماتیک(دلخواه) ثبت می شود؛ پس از درج نام خریدار با انتخاب کالا جزییات هر قطعه طلا( وزن، عیار، درصد سود، فی اجرت، مبلغ اجرت) در قسمت آیتم های فاکتور قرار داده شده است.
نرم افزار طلافروشی  اونس  در تسویه حساب مالی پیشرفته (دریافت/ پرداخت)  با تعریف دو قسمت  بابت و به نام، به کاربر کمک می کند. در قسمت بابت، کاربر، عملیات مرجع ( با توجه به این که تسویه حساب مالی از مکان های مختلف در نرم افزار انجام می شود) را مشخص و سپس در بخش به نام، تعیین می کند که عملیات در حال ثبت بر روی حساب کدام شخص/ بخش سیستم اثر می گذارد.
مراحل تعیین انواع دریافت/ پرداخت های مالی، مبلغ باقی مانده و قابل دریافت/ پرداخت و سپس چاپ چک و رسید و… به راحتی در دسترس کاربر است تا مراحل نهایی عملیات مالی را به پایان برساند.
دریافت و پرداخت مالی پیشرفته طلا فروشان در نرم افزار حسابداری اونس به تمامی روش های پرداخت از جمله، فیش بانکی/ دستگاه کارتخوان، نقدی، چک، اعتباری، تعویض، تقسیط، تخفیف و کارت خرید قابل دسترس است.
در روش اعتباری- ترکیبی، از هر دو مشخصه طلا يعني وزن و قيمت استفاده مي شود، بدين معني که شخص به ازاي وزن طلا، بدهکار/بستانکار طلايي و به ازاي جمع مبلغ هاي اجرت، سود و غيره (به جز قيمت طلا) بدهکار/بستانکار ريالي خواهد شد.

معرفی طلا در  نرم افزار طلا فروشی اونس 

یکی از مهم ترین بخش های نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس، تعریف طلا و خدمات است. در این بخش شما می توانید انواع طلا ها و خدمات خود را به روش های مختلف در سیستم درج کنید، همچنین طلا و جواهرات خود را گروه بندی کرده و خصوصیات ویژه ای برای کالا تنظیم کنید.

بدین صورت که امکان ثبت انواع طلای ساخته،جواهر، سکه ، سنگ، کالا و خدمات مرتبط با کسب و کار طلا در برنامه حسابداری اونس وجود دارد. در  نرم افزار جهت مدیریت بهتر و دسته بندی اصولی تر در تعریف  طلاها، می توانید طلاها را گروه بندی نمایید. تعریف انواع مختلف  دسته بندی طلا و جواهر با جزئیات گوناگون مانند طلای ساخته، سکه، سنگ وجواهر از جمله این امکانات است؛ همچنین می توان خدمات ارائه شده در طلا فروشی ها را در دسته بندی هایی نظیر تعمیر طلا، پرداخت و آبکاری طلا، حک کردن نوشته و مخراج کاری سنگ و جواهر در نرم افزار تعریف کرد. امکان معرفی کالاهای نیزکه قابل عرضه به مشتری هستند، نظیر جعبه جواهرات در طراحی نرم افزار در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این ها، امکان ورود کد و بارکد ویژه طلا (بر اساس گرم همان طلا) جهت فروش بارکدی و تعریف اجرت طلای ساخته به دو صورت درصدی/ ریالی در فاکتور خرید/ فروش وجود دارد. برای تعریف برخی از کالاها همانند سکه طلا، شما می توانید قیمت را بر اساس هر عدد محاسبه و برای طلاهایی که در ساخت آنها از جواهر، سنگهای قیمتی  و یا چرم استفاده شده نیز می توان اطلاعات کامل جواهر، سنگ و یا چرم  را وارد کنید.

طلای ساخته در   معرفی کالا

درنرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس طلای ساخته شده در گروه ها و زیر گروه های دلخواه نظیر طلای زرد/ سفید، نوع کاربری طلا (انگشتر، دستبند، گوشواره، سرویس کامل، نیم ست و جنس جواهر( الماس، زمرد، مرواریدو …) قابل تعریف است. ضمن این که جزئیات کاملی نظیر، وزن و عیار طلای بکار رفته، تعیین فی اجرت در خرید و فروش بصورت درصدی/ ریالی ، نحوه محاسبه آن بصورت تعدادی/ گرمی، ثبت وزن و ارزش ریالی سنگ کار شده در جواهر، تعداد آنها و همچنین ارزش ریالی متعلقات دیگری نظیر بند چرمی و نقره ی به کار رفته در طلای ساخته شده ثبت نمود.
 یکی دیگر از موارد کاربردی، امکان تعریف کد و بارکد دلخواه برای طلای ساخته شده است که استفاده از آن باعث انتخاب دقیق و صحیح  قطعه طلا شده و از بروز اشتباه در هنگام ثبت فاکتور فروش جلوگیری می نماید.

سکه در  معرفی کالا

در قسمت تعریف سکه می توان انواع تقسیم بندی سکه طلا بر اساس تاریخ یا وزن ( سکه های بهار آزادی، بانکی،  امامی و پارسیان و …) را تعریف نمود.
 با توجه به بازار معاملات سکه که قیمت خرید و فروش آن، ضریبی از قیمت روز طلا و معمولا بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می گردد، می بایست نرم افزاری را جهت ثبت معاملات سکه مورد استفاده قرار داد که امکان ثبت قیمت خرید و فروش سکه بصورت دستی را فراهم نماید.
در برنامه حسابداری طلا فروشی اونس قابلیت خرید و فروش انواع سکه بصورت تعدادی و با تنظیم قیمت خرید و فروش بصورت دلخواه در دسترس است. همچنین درصورت لزوم می توان بجای استفاده از فروش تعدادی از قابلیت فروش گرمی برای خرید و فروش سکه و کالاهای مشابه (مانند شمش طلا و یا طلای خام) استفاده نمود.

سنگ در   معرفی کالا

در قسمت تعریف سنگ می توان ضمن وارد نمودن نام سنگ، از قسمت گروه بندی نوع آن را مانند الماس، یاقوت، برلیان، زمرد و … انتخاب نمود و در قسمت اطلاعات مالی و کنترل انبار، فی قیمت خرید و فروش سنگ مورد نظر را وارد کرد.
در این بخش امکان انتخاب جزئیات کامل سنگ شامل نوع برش آن مانند برش کاشن، رادیانت، مثلثی و … همچنین ثبت عرض، طول و عمق سنگ و درجه خلوص آن وجود دارد.
در قسمت روش محاسبه قیمت سنگ می توان از دو روش تعدادی و وزنی استفاده کرد که در روش وزنی جهت محاسبه قیمت سنگ وزن آن در فی خرید و فروش ضرب می شود اما در صورتی که نحوه ی محاسبه بر اساس تعداد باشد، وزن سنگ، در قیمت نهایی آن در فاکتور خرید و فروش و هنگام تعریف جواهر، تاثیری ندارد.

ثبت قیمت روزانه در  نرم افزار طلا فروشی اونس 

در نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس شما می توانید نرخ بازار طلا، قیمت روزانه خرید، فروش(تابلو)، قیمت طلای آب شده، قیمت طلای تعویضی و نرخ روز انواع سکه را تعریف کنید. آخرین قیمتهای تعریف شده توسط کاربر و نرخ روزانه طلا در تمامی فرمهای خرید/ فروش لحاظ می گردند. با توجه به نوسانات لحظه ای قیمت ها در بازار طلا، کاربر می تواند در صورت تغییر نرخ طلا و سکه ، در فرم های خرید/فروش به صورت دستی و سریع، قیمت طلا را تغییر دهد.
به همین ترتیب، با توجه به تغييرات قيمت طلا و سکه به صورت روزانه، در ابتداي هر روز کاري اين فرم به صورت خودکار باز شده، و شما امکان ثبت قيمت روز را خواهيد داشت.علاوه بر این، با توجه به نوع کالا و نحوه محاسبه قيمت، مبالغ ثبت شده کالا ها در فاکتور نمايش داده خواهند شد.

آب کردن طلا در  نرم افزار طلا فروشی اونس 

در نرم افزار طلا فروشی اونس امکان پياده سازي عمليات آب کردن طلاي متفرقه  بدون عیار قطعی و سپس تبديل به طلاي آب شده با عيار مشخص (پس از ري گيري)،  به صورت حرفه ای براي فعالین در صنعت  طلا فروشی و جواهر سازی فراهم شده است.در قسمت آب کردن طلا در برنامه حسابداری طلا فروشی اونس، شما می توانید اطلاعات مورد نیاز برای آب کردن طلا در آزمایشگاه  و سپس ری گیری را ثبت کنید.
مراحل ثبت بدین شکل است که ابتدا، طلای آب شده متفرقه را جهت آب کردن انتخاب کنید؛ طلایی که برای آب کردن انتخاب می شود از انبار خارج شده، سپس طلای آب شده بر اساس گرم و عیار تعیینی در آزمایشگاه ری گیری به انبار وارد می شود؛ پس  از ثبت هزینه مربوط به عملیات آب کردن طلا، انتخاب آزمایشگاه و ثبت مسئول، نرم افزار طلا فروشی اونس به صورت خودکار مبلغ هزینه را به حساب بستانکاری آزمایشگاه مربوطه منظور می نماید.

تعریف گروه و زیر گروه در  نرم افزار طلا فروشی اونس 

نرم افزار ویژه طلا فروشی اونس،  به منظور بهبود کارایی و کاهش خطاهای مدیریتی و محاسباتی،  امکان دسته بندی اصولی کالاها در سه سطح را فراهم کرده است؛ طلا در برنامه حسابداری اونس، در سه سطح نوع، گروه و زیر گروه قابل تعریف است. سطح نخست که برای دسته بندی عمومی تر و کلی تر محصولات از جنس طلا و جواهر طراحی شده، شامل پنج بخش یعنی طلای ساخته، سکه، سنگ، جواهر، کالا و خدمات مرتبط است.
طلای ساخته  با پنج آیتم النگو، زنجیر، مدال، سرویس و انگشتری گروه خود را تعریف می کند. هر یک از این گروه ها می توانند زیرگروه ویژه و تخصصی خود را داشته باشند؛ به عنوان مثال در گروه النگو می توان، زیرگروه های انواع یزدی، رولکس و تک پوش و … را شرح داد.گروه سکه دارای چهار آیتم بهار، امامی، گرمی و پارسیان قابل تعریف است که سکه بهار و امامی خود دارای زیرگروه ربع، نیم و تمام  است.
 موضوعات گروه سنگ با عناوین الماس، زمرد، یاقوت و برلیان قابل شناسایی ست و زیر گروه های گرد و باگت برای برلیان تعریف شده است. در بخش خدمات نیز، دسته بندی هایی نظیر تعمیر طلا، پرداخت و آبکاری طلا، حک کردن نوشته و مخراج کاری سنگ و جواهر را می توان در نرم افزار اونس معرفی کرد.در گروه کالا، آیتم ساعت طلا و … می تواند دارای زیرگروه های  دلخواه مانند مردانه و زنانه باشد. در برنامه حسابداری طلا فروشی اونس، برای گروه جواهر نیز امکان تعریف تخصصی جزئیات ساخت هر قطعه وجود دارد.

تسویه حساب طلایی اشخاص در  نرم افزار طلا فروشی اونس 

یکی از با اهمیت ترین نیازمندی های حرفه طلا فروشی، دارا بودن شیوه کار مناسب برای تسویه حسابهای طلایی (بدهکار/ بستانکار) میان اشخاص( همکاران و بنکداران) است. بدهکار و بستانکار طلایی به معنای نقل و انتقال طلا به جای ریال میان همکاران و بنکداران است که از آن به عنوان یک شیوه پرداخت مرسوم در بازار طلا استفاده می‌شود.
در نرم افزار اونس به عنوان بهترین نرم افزار حسابدری طلا فروشی، با ثبت تراکنش‌های بدهکار و بستانکار طلایی ، امکان تهیه کامل ترین گزارش‌های لازم جهت بررسی و پیگیری مغایرت های مالی طلا فروشان ایجاد  شده است؛ این قابلیت مدیریت مالی و حسابداری طلا فروشی ها را بهبود می بخشد.
البته، در صورتی که شما مقدار طلايي را بدهکار يا بستانکار باشيد و امکان دريافت/ پرداخت معادل طلا ی آن مهیا نباشد، مطابق اصطلاحي که در بين طلا فروشان رایج است یعنی پولي کردن، شما می توانید معادل ارزش طلا، پول دريافت / پرداخت کنيد.
مزیت اصلی داشتن یک مکانیسم سازگار با معاملات طلا( برای ثبت بدهکار و بستانکار طلایی)، برطرف شدن نیاز به درج دستی محاسبات و پیگیری میزان(گرم) طلایی است که باید تسویه شود. نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس ، جامع ترین راهبرد محاسبات بدهکار/ بستانکار طلایی را دارا ست.
امکان تسویه طلایی با همکاران و بنکداران در برنامه حسابداری اونس می‌تواند به کاهش محسوس اشتباهات انسانی در ساماندهی حساب های مالی درکسب وکارهای مرتبط با بازار طلا کمک کند. با تدوین گزارش های اتوماتیک و سود بردن از ابزارهای دقیق مالی در تسویه حساب های طلایی نرم‌ افزار اونس،  محاسبات نادرست و  خطاهای حسابداری کاهش می یابد؛ از سوی دیگر، برای صاحبان طلافروشی تجربه‌ای بهتر از سامان بخشیدن به معاملات مالی را ایجاد می کند.

افزایش/کاهش سرمایه در  نرم افزار طلا فروشی اونس 

نرم افزار حسابداری طلا فروشی اونس، در بخش افزایش و کاهش سرمایه امکان افزایش/ کاهش سرمایه گذاری طلایی/ ریالی را برای شرکای مالی در طلا فروشی ها فراهم کرده است. این بخش به شکل تخصصی فقط برای سرمایه گذاری در بازار طلا طراحی شده است تا سازوکار افزایش سهم طلا/ ریال  در طلا فروشی ها به سهولت انجام پذیرد.
فرآیند احتساب در این قابلیت بدین شکل است که در صورت برداشت سرمایه(کاهش)/ پرداخت سرمایه( افزایش) ابزارهای دقیق حسابداری نرم افزار اونس محاسبات را به شیوه ای ترتیب می دهند که به صورت خودکار  و به راحتی (بر اساس افزایش/ کاهش  سرمایه) درصد شراکت و سود و زیان ارزیابی و ثبت شود.
انجام اتوماتیک این عملیات از طریق درج اطلاعات لازم از قبیل نوع عملیات(دریافت/ پرداخت)، شخص سرمایه گذار(نام شریکی که قصد دریافت/ پرداخت دارد) و مقدار( میزان مبلغ ریالی یا وزن طلا) در نرم افزار اونس انجام می گیرد.
عملیات دریافت/ پرداخت در افزایش/ کاهش سرمایه به سه روش تسویه در برنامه طلا فروشی اونس قابل محاسبه است.

  • معادل مقدار طلایی، طلا دریافت/ پرداخت شود.
  • مقدار طلایی، پولی شود.(معادل ارزش طلا، پول دریافت/ پرداخت شود.)
  • عملیات دریافت/ پرداخت به صورت ترکیبی از طلا و پول صورت بگیرد.

نرم افزار اونس اگر چه در حساب سرمایه طلایی اشخاص مبنا را بر طلا به عیار 750 قرارداده است اما برای کاربران امکان افزایش/ کاهش سرمایه طلایی را با هر تعداد قطعه طلا  وبا عیارهای مختلف پیش بینی و طراحی کرده است.
ضمن این که فرایند محاسبه افزایش/ کاهش سرمایه طلایی/ ریالی اشخاص از طریق پولی کردن، مغایرتی در حساب سرمایه های طلایی/ ریالی ایجاد نمی کند؛ یعنی هنگامی که بخواهید سرمایه طلایی خود را افزایش/ کاهش دهید و  امکان دریافت/ پرداخت معادل طلایی آن را نداشته باشید، می توانید طبق شیوه مرسوم پولی کردن معادل ارزش طلا، پول دریافت/ پرداخت کنید.
در این شیوه بدون این که تداخلی با حساب های ریالی بوجود بیاید، در واقع شما با انتخاب روش پولی کردن، با حساب سرمایه طلایی شخص تسویه انجام داده اید و تاثیری بر روی حساب سرمایه ریالی شخص نگذاشته اید.

گزارش مغایرت روزانه خرید و فروش در  نرم افزار طلا فروشی اونس 

گزارش مغایرت روزانه خرید و فروش در یک نرم افزار حسابداری طلا فروشی مانند اونس، به معنی گزارشی است که در آن مقایسه ای بین مقدارگرم طلاهای خرید و فروش شده در یک روز خاص صورت  می گیرد.  بررسی وجود مغایرت از میان موجودی طلاهای ساخته و متفرقه انجام خواهد شد.
این گزارش مالی می تواند اطلاعاتی درباره مغایرت هایی مانند اختلاف موجودی قطعات طلا و جواهر، سکه، سنگ و…، اختلاف میان فاکتورهای خرید/ فروش طلا، اختلاف میان مقدار طلای دریافتی/ پرداختی و … را نمایش دهد.
اگردر بررسی فاکتورهای شما  جمع میزان طلای فروخته شده با  میزان طلای خریداری مطابقت نداشته باشد، نرم افزار طلا فروشی اونس به شما اختلاف میان آن ها را گزارش خواهد داد. به عنوان مثال فرض کنید که در  بررسی خرید و فروش طلا در یک روز کاری مشخص، بررسی های انجام شده نشان دهد که میزان طلای ساخته فروخته شده با مقدار طلای ساخته خریداری شده، همخوانی ندارد ؛ در اینجا اختلاف مقدار فروش و خرید طلا به عنوان مغایرت در گزارش روزانه خرید و فروش ذکر خواهد شد.
این اختلاف ممکن است به دلیل خطا در وزن کشی یا اشتباهی در ثبت فاکتورهای خرید و فروش  رخ داده باشد، اما در هر صورت باید بررسی و رفع شود تا مشکلات بیشتری در محاسبات مالی  طلا فروشی پیش نیاید.
گزارش مغایرت روزانه خرید و فروش توسط نرم افزار حسابداری اونس به طلا فروشان کمک می کند تا همیشه از موجودی قطعات طلا(جواهر، سکه ، سنگ و…)، خرید/ فروش های طلا، دریافت/ پرداخت های طلا و تسویه حساب های طلایی خود مطلع باشند و در صورت وجود هر گونه مشکل اقدام به تصحیح  آن کنند.

‫5/5
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها